Indie i USA łączą siły w walce z 360 mln USD kryptowalutowym kartelem narkotykowym

Władze z Indii i Stanów Zjednoczonych połączyły siły w operacji poszukiwawczej w Uttarakhand, aby ujawnić łańcuch handlu narkotykami wart 360 milionów dolarów, finansowany kryptowalutami.

Indyjska Dyrekcja ds. Egzekucji (ED) i Federalne Biuro Śledcze (FBI) przeprowadziły operację przeszukania w Uttarakhand. Śledztwo to ujawniło oszustwo kryptowalutowe wartą 30 miliardów rupii (360 milionów dolarów).

To zakończenie długotrwałego śledztwa, które rozpoczęło się w sierpniu 2023 roku. Wsparcie w aresztowaniach zapewniły amerykańskie władze na podstawie otrzymanej informacji.

Podczas operacji zatrzymano Parvindera Singha i Banmeeta Singha z Haldwani, Uttarakhand, a wcześniej znalezione zostały związane z nimi aktywa cyfrowe o wartości 150 miliardów rupii.

Grupa rzekomo wykorzystywała ogłoszenia dostępne online oraz ciemne strony internetowe do ułatwienia sprzedaży narkotyków, a wszystko to odbywało się przy użyciu kryptowalut, co zapewniało im anonimowość i wolność od kontroli pośredników obecnych w tradycyjnych systemach płatności.

Odpowiedzialni za przestępstwa rzekomo używali tych samych pseudonimów na różnych ciemnych rynkach internetowych, w tym Silk Road 1, AlphaBay i Hansa.

W Indiach, mimo braku jasnych przepisów regulujących kryptowaluty, pojawia się coraz więcej przestępstw związanych z nimi, pozostawiając ofiary w niepewności co do sposobu ich rozwiązania. W związku z tym konieczne jest wprowadzenie bardziej restrykcyjnych przepisów oraz edukacja w celu zapobieżenia oszustom i dalszemu wykorzystywaniu technologii kryptowalut przez świat przestępczy.