Strona główna » Korea Południowa ma zamiar uczynić tymczasową jednostkę ds. kryptowalut stałą.
Korea Południowa ma zamiar uczynić tymczasową jednostkę ds. kryptowalut stałą.

Korea Południowa ma zamiar uczynić tymczasową jednostkę ds. kryptowalut stałą.

Raporty lokalnych mediów informują, że Korea Południowa podejmuje zdecydowane środki w celu zwalczania wzrostu przestępstw związanych z kryptowalutami i oszustw poprzez przekształcenie tymczasowej jednostki do spraw śledczych dotyczących aktywów wirtualnych w stałą jednostkę.

Wzrost podejmowania podejrzanych transakcji przez firmy kryptowalutowe wywołał alarm w kraju. W ubiegłym roku odebrano ponad 16 000 raportów, co oznacza wzrost o 49% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Korea Południowa rozważa formalne ustanowienie jednostki do zwalczania przestępczości związanej z kryptowalutami

Według lokalnego raportu Korea Południowa rozważa awansowanie tymczasowej jednostki do spraw śledczych związanych z kryptowalutami, czyli Zespołu Wspólnego Dochodzenia w Sprawie Aktywów Wirtualnych, na stały departament.

Na wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości i prokuratury, aby oficjalnie ustanowić Zespół Wspólnego Dochodzenia w Sprawie Aktywów Wirtualnych w celu wzmocnienia zdolności dochodzeniowych. Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Bezpieczeństwa mają rozpocząć dyskusje na początku maja w sprawie podniesienia statusu tej jednostki do oficjalnego departamentu.

Obecnie jednostka funkcjonuje jako tymczasowa struktura podlegająca Prokuraturze Okręgowej Południowego Seulu i istnieje ryzyko jej rozwiązania. Podniesienie statusu ma zwiększyć efektywność poprzez mianowanie nowych prokuratorów i poprawę alokacji budżetu.

Zespół Wspólnego Dochodzenia w Sprawie Aktywów Wirtualnych, inaugurowany 26 lipca 2023 roku, ma za zadanie prowadzić śledztwa w sprawach związanych z kryptowalutami. Składa się z około 30 ekspertów do spraw dochodzeniowych z siedmiu różnych organizacji, w tym prokuratury i organów finansowych. Ten zespół współpracuje z różnymi kluczowymi podmiotami w dochodzeniach przestępstw związanych z aktywami wirtualnymi.

Mimo postępów osiągniętych przez jednostkę, obawy związane z jej tymczasowym statusem mogą doprowadzić do jej ewentualnego zniesienia. Przypadki z przeszłości, takie jak likwidacja Zespołu Wspólnego Dochodzenia w Sprawie Przestępstw Związanych z Papierami Wartościowymi Prokuratury Okręgu Południowego w styczniu 2020 roku, podkreślają konieczność uformowania ustalonej organizacji dochodzeniowej, aby zapewnić zrównoważoną komunikację i współpracę z odpowiednimi podmiotami.

Scroll to Top