EY wprowadza narzędzie oparte na Ethereum do upraszczania umów biznesowych

Firma audytorska EY wypuściła w środę rozwiązanie oparte na technologii blockchain Ethereum. Ma ono pomóc przedsiębiorstwom w realizacji złożonych umów, obniżeniu kosztów oraz zapewnieniu bezpieczeństwa.

EY OpsChain Contract Manager (OCM) został zaprojektowany w celu pokonania trudności związanych z zarządzaniem umowami biznesowymi, które obejmują wewnętrzne i zewnętrzne operacyjne oraz technologiczne bariery. Rozwiązanie to umożliwia wielu stronom synchronizację danych między różnymi partnerami biznesowymi i egzekwuje istotne warunki za pomocą inteligentnych umów.

Firma z Big Four odniosła się do danych z Zion Market Research, które przewidują, że globalny rynek inteligentnych umów ma osiągnąć wartość 1 mld dolarów do 2030 roku, a wskaźnik wzrostu rocznego (CAGR) szacowany jest na około 24% między 2023 a 2030 rokiem.

EY OCM, zaprezentowany podczas corocznego EY Global Blockchain Summit, działa na blockchainie Ethereum, co zapewnia działanie w zdecentralizowany sposób w niezawodnym środowisku.

Rozwiązanie EY OCM działa poprzez interfejs API, ułatwiając zarządzanie dostawcami inteligentnych umów. Ponadto firmy mogą tworzyć spersonalizowane interfejsy użytkownika, umożliwiając konfigurację standardowych modeli umów. Wśród nich znajduje się szeroki zakres modeli umów, obejmujących między innymi Umowy o Zakup Energii dla odnawialnych źródeł energii.

EY podkreśliło, że narzędzie ma zdolność automatycznej weryfikacji warunków umowy poprzez sprawdzanie w czasie rzeczywistym. Dodatkowo monitoruje przestrzeganie polityki i natychmiast informuje użytkowników o ewentualnych niezgodnościach. Dzięki temu transakcje niezgodne z warunkami umowy są blokowane.

To przyczynia się do zapobiegania uzyskaniu strategicznej przewagi przez kupującego lub sprzedającego. Dodatkowo pomaga w ograniczeniu wysokich kosztów związanych z utworzeniem i eksploatacją prywatnej sieci. Rozwiązanie eliminuje także ryzyko związane z udostępnianiem wrażliwych danych biznesowych za pośrednictwem scentralizowanego portalu branżowego.

To kolejna inicjatywa EY z zakresu blockchaina. W październiku 2019 r. firma wprowadziła rozwiązanie blockchainowe, które miało pomóc rządom w zwiększeniu transparentności i zapewnieniu odpowiedzialnych rezultatów dla obywateli. Dodatkowo ułatwiło śledzenie budżetów, wydatków i wyników.

W marcu 2020 roku EY zaprezentowało protokół Baseline, który składa się z kolekcji narzędzi blockchainowych ogólnodostępnych dla przedsiębiorstw. Protokół ten został opracowany we współpracy z firmą blockchainową ConsenSys i gigantem technologicznym Microsoft.

We wrześniu 2021 roku EY ogłosił, że będzie korzystać z Polygon z flagowymi usługami blockchainowymi EY, w tym z EY OpsChain i EY Blockchain Analyzer.