FSCA przyznaje licencje 75 dostawcom usług kryptowalutowych w RPA.

Południowoafrykański Urząd Nadzoru nad Sektor Finansowy (FSCA) potwierdził w poniedziałek udzielenie licencji na kryptowaluty 75 instytucjom. Proces udzielania licencji odbywa się zgodnie z ustawą o usługach doradztwa finansowego i pośrednictwa (FAIS), która wydaje zezwolenie na kryptowaluty dostawcom usług związanych z aktywami kryptograficznymi (CASPs).

FSCA podkreśla, że ​​jego uprawnienia licencyjne obejmują jedynie autoryzację i nadzór nad CASPs w zakresie świadczenia usług finansowych związanych z kryptowalutami zdefiniowanymi w ustawie FAIS. Usługi te obejmują doradztwo, pośrednictwo oraz zarządzanie inwestycjami.

Niektóre z podmiotów, które otrzymały licencje na kryptowaluty, to Luno, Altcoin Trader, VALR, a inne. Liczba wniosków od CASPs sięgała ponad 374, jednak po dwóch latach prac nad nimi, zaledwie 75 otrzymało licencje.

Binance, jedna z największych na świecie giełd kryptowalutowych, nie znalazła się na liście posiadaczy licencji kryptowalut w RPA. Giełda przybyła do kraju w lipcu 2022 r. Jednak ogłosiła wcześniej, że zakończy część usług w RPA, aby zgodzić się z przepisami. Ostrzeżenie regulatora dotyczące ryzyka dla konsumentów w interakcjach z „Grupą Binance” doprowadziło do zawieszenia usług w kraju.

FSCA wyjaśnił, że Binance nie jest upoważniona do oferowania usług finansowych ani działalności w RPA, a kraj nie reguluje obecnie inwestycji związanych z kryptowalutami. Dodatkowo Południowoafrykańska Służba Dochodów (SARS) nałożyła nowe podatki na kryptowaluty nawet do 45%.