Hongkong otwiera swoje ramiona dla kryptowalut! Nowa inicjatywa dla emitentów stablecoinów.

Hongkońska firma ZA Bank rozważa rozpoczęcie świadczenia usług bankowych bezpośrednio dla kilku emitentów stabilnych kryptowalut, co jest kolejnym krokiem naprzód w akceptacji kryptowalut w regionie.

Zastępca dyrektora generalnego Devon Sin poinformował, że firma virtual lending planuje udostępnić konta rezerwowe w walucie fiat tym firmom, które zostaną oficjalnie zatwierdzone do udziału w piaszczystej skrzynce regulacyjnej Hongkońskiego Urzędu Monetarnego (HKMA). ZA Bank prowadzi już rozmowy z ponad pięcioma klientami korporacyjnymi, którzy rozważają wprowadzenie stabilnej kryptowaluty.

Stabilne kryptowaluty są aktywami cyfrowymi wspartymi jedno do jednego przez waluty fiat lub inne względnie „stabilne” aktywa, takie jak dolar amerykański. Oferują one wiele korzyści takich samych jak kryptowaluty, na przykład Bitcoin (BTC), w tym globalny dostęp i wygodne transfery międzynarodowe, lecz bez zmienności, która odstrasza wielu od inwestowania w takie aktywa.

Aby stabilne kryptowaluty były wiarygodne, muszą być w 100% pokryte rezerwami, zazwyczaj składającymi się z gotówki, równoważników gotówki i krótkoterminowych skarbowych papierów wartościowych Stanów Zjednoczonych. Dlatego regulacja stabilnych kryptowalut stała się priorytetem dla władz monetarnych na całym świecie, obejmującym wymagania rezerwowe oraz kontrole przeciwdziałania praniu pieniędzy.

ZA Bank aktywnie dąży do większego zaangażowania w web3, przetwarzając ponad 1 miliard USD wolumenu transakcyjnego od klientów web3 w 2023 roku. Wcześniej firma współpracowała z około 100 lokalnymi firmami kryptowalutowymi w ramach piaskownicy regulacyjnej Hongkongu.

W przeciwieństwie do swoich sąsiadów w Chinach, Hongkong stara się przywrócić swoją atrakcyjność jako centrum kryptowalut, witając aktywa cyfrowe i ustalając klarowne przepisy dotyczące branży.

W grudniu HKMA opublikowała dokument konsultacyjny dotyczący proponowanego ramowego prawodawstwa dotyczącego stabilnych kryptowalut, które obejmowałoby reżim licencjonowania dla emitentów stabilnych kryptowalut. Jednym z proponowanych wymagań jest to, aby wszystkie obiegu stabilnych kryptowalut były pokryte rezerwami „co najmniej równej wartości nominalnej”. Wcześniej w ubiegłym roku Hongkong wprowadził reżim licencjonowania dla platform handlu aktywami cyfrowymi, a niedawno pokazał otwartość na zezwolenie na uruchomienie Bitcoinowych ETF-ów na spot w regionie.