Strona główna » Aresztowanie byłego wiceprezydenta Wenezueli w związku z śledztwem w sprawie „spisku kryptowalutowego”
Aresztowanie byłego wiceprezydenta Wenezueli w związku z śledztwem w sprawie

Aresztowanie byłego wiceprezydenta Wenezueli w związku z śledztwem w sprawie „spisku kryptowalutowego”

Wenezuelscy prokuratorzy ogłosili aresztowanie byłego wiceprezydenta Tarecka El Aissamiego, domniemanego „szefa grupy” działającej na rzecz „spisku kryptowalutowego” mającego na celu defraudację pieniędzy z handlu państwową ropą naftową.

El Aissami ukrywał się przed wenezuelskimi organami ścigania przez około rok, rzekomo przekształcając gotówkę „w kryptowaluty”.

Prokuratorzy uważają, że El Aissami i inni wysocy urzędnicy rządowi „przenosili monety” na giełdę kryptowalut Kraken po wcześniejszej konwersji ich w innych miejscach.

Sprawa o szerokim rozgłosie stała się znana jako „incydent korupcji związanym z PDVSA-krypto” w Wenezueli.

Po tym, jak rząd prezydenta Nicolása Maduro przeprowadził naloty na dziesiątki agencji rządowych i ministerstw w zeszłym roku, sprawę znaną jest jako „rabunek PDVSA-krypto”.

Petróleos de Venezuela SA (PDVSA) to wenezuelska państwowa firma naftowa, eksportująca ropę wenezuelską, która wcześniej korzystała z kryptowalut jako narzędzia płatniczego, aby uniknąć sankcji nakładanych przez Waszyngton.

Według raportów, państwo zgromadziło pokaźny „zapas” Bitcoinów i Ethereum, na którego sposobie wykorzystania rzekomo nie było pewności.

Największym poszkodowanym w wyniku działań kontrolnych wobec kryptowalut był Sunacrip (National Superintendence of Cryptoassets), agencja kryptowalutowa państwa i operator rządowego, wspieranego ropą, krypto Perta.

Joselit Ramírez, były prezydent Sunacrip, został aresztowany w zeszłym roku wraz z wysokimi urzędnikami, w tym parlamentarzystą Hugbelem Roa.

Prokurator generalny Tarek William Saab oświadczył, że El Aissami, były minister ds. ropy, został aresztowany razem z biznesmenem Samarkiem López. Były minister ds. gospodarki, Simón Zerpa, również trafił za kratki. Rząd Maduro sądzi, że ministrowie i inni zabrali „miliardy dolarów”.

Wcześniejsze oświadczenia rządowe wskazują, że Caracas uważa, że stracił co najmniej 3 miliardy dolarów z wpływów z ropą naftową w transakcjach sięgających 2018 roku – a być może dalej.

Saab oświadczył, że El Aissami, López i Zerpa, „wraz z 50 innymi oskarżonymi”, prowadzili „sieć korupcyjną”.

Policyjne siły aresztowały kilku oficerów wojskowych, których jednostki zostały zobowiązane do wydobywania kryptowalut dla państwa.

Zatrzymano również ponad dziesięciu pracowników PDVSA. Policja oskarżyła także kilka osób, które rzekomo wykorzystywały państwowe środki z ropą na operacje plastyczne.

Scroll to Top