Nowe rosyjskie prawo legalizuje przemysłowych górników kryptowalut, ogranicza prywatne kopanie

Rosyjscy parlamentarzyści planują zalegalizować narastającą przemysłową branżę wydobywczą kryptowalut w kraju, ale mogą nałożyć surowe limity na domowych „prywatnych” górników.

Zgodnie z doniesieniami medialnymi z Finam i RBC, Zastępca Przewodniczącego Komitetu Dumy Państwowej ds. Polityki Informacyjnej Anton Gorelkin potwierdził, że Duma Państwowa będzie dyskutować nad nowym prawem dotyczącym wydobycia.

Projekt ustawy dotyczący wydobycia kryptowalut w Rosji

Wygląda na to, że ustawa dotycząca wydobycia będzie połączona z proponowaną regulacją kryptowalut, która efektywnie zabroni giełdom kryptowalut działania w Rosji.

Pewne wyjątki będą jednak dotyczyły firm działających w kontrolowanym przez Bank Centralny sandboxie.

Gorelkin wyjaśnił, że nowy projekt ustawy zakłada, że „tylko rosyjskie firmy i operatorzy biznesowi, którzy uzyskali zgodę”, będą mogli kontynuować wydobycie.

Konieczność uzyskania pozwolenia będzie także dotyczyć górników przemysłowych.

Gorelkin dodał, że „osoby, które nie przekroczą limitów zużycia energii ustalonych przez rząd”, będą mogły swobodnie wydobywać kryptowaluty „bez konieczności ubiegania się o zezwolenia”.

Ekspertom prawa rosyjskiego nie jest jednak wszystko jasne, co do nowego projektu prawa. Niepewność budzi także kwestia ewentualnych limitów zużycia energii. Dostawcy energii w Rosji w ostatnich miesiącach zaostrzyli restrykcje wobec nielegalnych operacji wydobywczych, co sugeruje, że ich tolerancja wobec górników domowych jest już niska.