Senatorowie Warren i Grassley domagają się wyjaśnień od przewodniczącego CFTC dotyczących powiązań z Samem Bankman-Friedem.

Senatorowie Elizabeth Warren (D-MA) i Charles E. Grassley (R-IA) domagają się od przewodniczącego Komisji ds. Obrotu Towarami Futures (CFTC) Rostina Benhama ujawnienia szczegółów swoich interakcji z skompromitowanym założycielem FTX, Samem Bankman-Friedem, przed upadkiem giełdy – wynika z listu z dnia 12 kwietnia skierowanego do Benhama.

W liście senatorów Grassleya i Warren zażądano od Benhama przedstawienia „pełnego sprawozdania ze wszystkich spotkań, rozmów telefonicznych i korespondencji pisemnej między Tobą i/lub Twoim personelem a Panem Bankmanem-Friedem i/lub jego personelem”, a także „pełnego sprawozdania ze wszystkich rozmów na temat Pana Bankmana-Frieda, FTX, Alameda lub jakichkolwiek związków wykonawczych z Tobą lub jakimkolwiek pracownikiem CFTC”.

Ponadto Grassley i Warren chcą, aby CFTC dostarczyła harmonogram wiedzy komisji na temat schematu kryptowalutowego dotyczącego Bankmana-Frieda, Alameda Research oraz byłych wykonawców zbankrutowanej już giełdy kryptowalut.

Według zeznań Benhama przed Senackim Komitetem Rolnictwa w listopadzie 2022 roku po upadku FTX, przewodniczący CFTC spotkał się z Bankmanem-Friedem około 10 razy w ciągu 14 miesięcy. W trakcie tych samych zeznań Benham przyznał się do wymiany „kilku” wiadomości z byłym „królem kryptowalut”.

Pod koniec zeszłego miesiąca Bankman-Fried został skazany na 25 lat więzienia federalnego. Nakazano mu zapłatę 11 miliardów dolarów za jego rolę w ogromnym oszustwie kryptowalutowym, które pochłonęło niemal 8 miliardów dolarów środków klientów na nieruchomości, dotacje polityczne i inwestycje venture.

Najnowszy list amerykańskich ustawodawców do Benhama oznacza odnowione zainteresowanie odkryciem związków między urzędnikami rządowymi a Bankmanem-Friedem.