Indyjska Agencja Egzekucyjna przejmuje ponad 10 milionów dolarów w kryptowalutach związanych z aplikacją do gier online.

Indyjska Dyrekcja ds. Egzekucji (ED) zajęła dużą sprawę prania brudnych pieniędzy związanych z aplikacją do gier. Władze zajęły również zamrożone aktywa kryptowalutowe o wartości 90 crore rupii (10 milionów dolarów) w związku z oszustwem.

Zgodnie z komunikatem prasowym departamentu wydanym we wtorek, zamrożone kryptowaluty znajdowały się na 70 kontach powiązanych z głównymi portfelami kryptowalut: Binance, ZebPay i WazirX.

Aplikacja „E-Nugget” podszywała się pod platformę do gier, obiecując graczom wielokrotne zwroty z inwestycji. Jednakże, po dokonaniu inwestycji, ta fasada szybko się rozpadła.

E-Nugget nagle zaprzestał działalności, uniemożliwiając użytkownikom wypłacenie środków – poinformowała ED.

Według lokalnych doniesień, śledztwo rozpoczęło się w 2022 roku po odkryciu, że część pieniędzy została zainwestowana w aktywa cyfrowe. Śledztwo wykazało również, że zidentyfikowano i przeanalizowano około 2500 fałszywych kont bankowych, skonfiskowano 19 crore rupii (2,27 miliona dolarów).

Po śledztwie władze aresztowały Amir Khana, mózg operacji, który obecnie przebywa w areszcie tymczasowym.

Ważne jest, że w listopadzie 2022 roku ED poprosiła Binance o zamrożenie 150,22 bitcoiny o wartości 2,5 miliona dolarów powiązane z E-Nugget. Całkowita wartość zajętych aktywów w tej sprawie wyniosła 8,4 miliona dolarów – poinformowała ED w 2022 roku. Również wówczas aresztowano pięć osób z miasta Kolkaty powiązanych z aplikacją do gier. Khan, szef grupy, jak podali policjanci, rzekomo ukrywał się poza Indiami. Policja w Kolkacie przeprowadziła naloty i skonfiskowała wiele skrzynek SIM. Z biura w mieście zabrano ponad 2000 kart SIM, około 3000 kart ATM oraz laptopy. Indie od kilku lat znajdują się w czołówce krajów o najwyższej adopcji kryptowalut wśród klientów detalicznych.