Kobieta z Nowego Jorku skazana na 18 lat więzienia za finansowanie terroryzmu w Syrii przy użyciu Bitcoina

Victoria Jacobs, znana również jako Bakhrom Talipov, została skazana na 18 lat pozbawienia wolności przez ławę przysięgłych stanowego sądu w Nowym Jorku za finansowanie terroryzmu w Syrii za pomocą Bitcoina.

Prokuratura okręgu Manhattan stwierdziła, że Jacobs była „w pełni zanurzona w online’owych ekosystemach terrorystycznych” i odegrała kluczową rolę w „podejmowaniu i praniu tysięcy dolarów” na rzecz syryjskich grup terrorystycznych. Prokurator dystryktu Alvin Bragg skomentował, że z bezpiecznego mieszkania na Manhattanie umożliwiała tym grupom dostęp do rynków finansowych miasta, aby pomóc im w realizacji ich misji.

Skazanie Jacobs było wynikiem półtorarocznego śledztwa przeprowadzonego przez policję Nowego Jorku, Biuro Wywiadu oraz Jednostkę ds. Kontrterroryzmu Prokuratury Okręgu Manhattan.

Jak Bitcoin odegrał rolę w finansowaniu terroryzmu

Od września 2018 do czerwca 2019 roku Jacobs udzielała wsparcia materialnego organizacji terrorystycznej Hay’at Tahrir al-Sham w Syrii, przekazując ponad 6000 dolarów na grupę szkoleniową „Malhama Tactical”, która dostarczała specjalne szkolenia taktyczne i wojskowe dla Hay’at Tahrir al-Sham.

Ponad 12 000 dolarów zostało również wyprane na rzecz Malhama Tactical za pomocą kryptowalut, przelewów Western Union i MoneyGram.

Dzięki wykorzystaniu kryptowalut organizacja mogła realizować swoje nielegalne działania bez ingerencji, zapewniając sobie anonimowość i wolność od nadzoru pośredników obecnych w tradycyjnych systemach płatności.

Globalna walka z przestępczością związaną z kryptowalutami

Wraz z zwiększającą się adopcją kryptowalut, stają się one coraz bardziej powszechne w finansowaniu terroryzmu, oszustwach, przestępczości zorganizowanej i schematach prania brudnych pieniędzy. Większa liczba regulacji, podobnych do tych przyjętych w Wielkiej Brytanii, jest kluczowa w zwalczaniu wykorzystania kryptowalut w przestępczości zorganizowanej, wykorzystującej decentralizację w celu uniknięcia interwencji.