CEO VanEck mówi, że SEC raczej nie zatwierdzi ETF-ów na Ether w maju.

CEO spółki VanEck, Jan van Eck, wyraził wątpliwości co do zatwierdzenia przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) giełdowych funduszy ETF opartych na miejscowym handlu Etherem w maju.

W wywiadzie dla CNBC 9 kwietnia van Eck stwierdził, że aplikacja jego firmy o zatwierdzenie ETF Ethereum „prawdopodobnie zostanie odrzucona”.

Zarówno VanEck, jak i ARK Invest Cathie Wood, byli jednymi z pierwszych, którzy złożyli wniosek o spot ETF Etheru w Stanach Zjednoczonych.

Obie firmy obecnie czekają na ostateczną decyzję, zaplanowaną na 23 i 24 maja.

Van Eck podkreślił, że w procesie regulacyjnym regulacje składają uwagi odnośnie aplikacji i w przypadku Ethereum brakowało istotnych informacji zwrotnej.

Jean-Marie Mognetti, dyrektor generalny CoinShares, podzielił podobny pesymistyczny punkt widzenia, stwierdzając, że nie przewiduje żadnych zatwierdzeń w najbliższej przyszłości.

Eric Balchunas, starszy analityk ETF w Bloombergs, zauważył, że brak interakcji między regulatorem a potencjalnymi emitentami funduszy przyczynia się do malejących szans na zatwierdzenie ETF w maju.

Van Eck zwraca uwagę na brak reakcji SEC na aplikacje ETF Ethereum, które obecnie oczekują na zatwierdzenie, jak również na potrzebę udzielenia komentarzy i istotnej informacji zwrotnej od SEC.

W USA giełdowe fundusze ETF Ethereum oczekują na zatwierdzenie – w tym aplikacje od Grayscale, BlackRocka i Fidelity. Szanse na zatwierdzenie w maju maleją, a analityk ETF Eric Balchunas obniżył szanse z 70% do 35%.

W międzyczasie fundusze ETF Bitcoin w Stanach Zjednoczonych doświadczyły odwrócenia sentymentu inwestorów, zanotowując wypływy netto od początku tygodnia.

GBTC Grayscale była głównym czynnikiem powodującym zmianę – zanotowała w poniedziałek wypływ netto przekraczający 303 mln USD.

Inne ETF Bitcoin, takie jak iShares Bitcoin Trust od BlackRocka czy Bitwise Bitcoin ETF, odnotowały napływ netto w tym samym czasie.

VanEck podkreśla sukces ETF Bitcoin, nazywając Bitcoina „dojrzewającym aktywem” i zauważając, że wciąż wielu inwestorów nie miało jeszcze okazji zainwestować w tę kryptowalutę.