Giełda kryptowalut Luno otrzymuje licencję od regulanta finansowego Republiki Południowej Afryki.

Kryptowalutowa giełda Luno stała się jedną z pierwszych firm, która otrzymała licencję od Południowoafrykańskiego Urzędu ds. Nadzoru Finansowego (FSCA), co pozwala jej działać jako dostawca usług finansowych w kraju. Ogłoszono, że Luno otrzymało licencję na dostawcę usług finansowych po tym, jak FSCA uznał aktywa kryptowalutowe za produkt finansowy zgodnie z ustawą o usługach doradczych i pośrednictwie finansowym z 2002 roku.

Christo de Wit, kierownik kraju Luno dla Południowej Afryki, stwierdził, że otrzymanie licencji jest pozytywnym krokiem zarówno dla branży kryptowalut, jak i dla mieszkańców Południowej Afryki. Luno to pierwszy dedykowany dostawca usług aktywów kryptowalutowych w Południowej Afryce, który otrzymał licencję na dostawcę usług finansowych.

Luno, założone w 2013 roku, jest giełdą kryptowalut z aplikacją do inwestowania w kryptowaluty dostępną w ponad 40 krajach na całym świecie. W marcu FSCA zatwierdziła 59 licencji dla giełd kryptowalutowych spośród ponad 300 podmiotów z Południowej Afryki, które ubiegały się o zezwolenie. Zgodnie z prawem, giełdy aktywów cyfrowych muszą posiadać zezwolenia na działalność w kraju.

Już w 2022 roku FSCA uznała aktywa kryptowalutowe za produkty finansowe i podkreśliła potrzebę ich regulacji w celu ochrony klientów finansowych przed ryzykiem oraz zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Ramy regulacyjne FSCA obejmujące aktywa kryptowalutowe mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa klientów oraz zapobieganie nadużyciom rynkowym.