Rosyjski zakaz kryptowalut może wejść w życie we wrześniu, potwierdzają parlamentarzyści

Rosyjscy ustawodawcy potwierdzili, że „zakaz kryptowalut” może zostać wprowadzony już 1 września.

Przewodniczący Komitetu ds. Rynku Finansowego Aleksiej Akimow powiedział, że ustawodawcy będą głosować nad „zakazem organizowania obrotu kryptowalutami” w nadchodzących tygodniach.

Rozporządzenie będzie wyłączać spod nowego prawa jedynie „cyfrowe aktywa finansowe wydane na terytorium Rosji”.

Rosyjski Bank Centralny wcześniej opowiadał się za zakazem kryptowalut na wzór Chin, ale ostatecznie przyjęta ustawa wydaje się być kompromisem.

Zgodnie z nowym projektem, zakaz organizacji obrotu aktywami kryptograficznymi w Rosji nie będzie dotyczył górników, basenów górniczych oraz „projektów testowych” pod nadzorem Banku Centralnego.

Zgodnie z ekspertami, rosyjscy ustawodawcy faktycznie „mówią o zakazie transakcji z udziałem Bitcoina (BTC) i innych kryptowalut”. Politycy argumentują, że konieczne jest wprowadzenie zakazu, ponieważ kryptowaluty zaczęły zastępować rubla w kraju.

Zastępca przewodniczącego Komitetu ds. Polityki Informacyjnej Anton Gorelkin stwierdził, że ustawa nie będzie „zakazywać” „obrotu kryptowalutami w Rosji”. Zamiast tego polityka twierdzi, że jedynie „zakazana będzie organizacja obrotu” w ramach nowej ustawy.

Możliwe jest, że EPR będzie nadzorować sprzedaż kryptowalut przemysłowych górników za granicę. Rosyjski organ do spraw przeciwdziałania praniu pieniędzy wcześniej powiedział, że monitoruje ponad 25 000 krajowych użytkowników kryptowalut.

Czy osoby korzystające z kryptowalut w Rosji powinny zacząć obawiać się nadchodzącego zakazu? Ostateczny kształt ustawy może przynieść wiele niepewności dla milionów rosyjskich użytkowników kryptowalut.