Szef CryptoQuant popiera miksowanie kryptowalut, twierdzi, że to nie jest przestępstwo

Ki Young Ju, założyciel i dyrektor generalny CryptoQuant, wyraził swoje poparcie dla mieszania kryptowalut podkreślając, że takie działania nie są nielegalne. Jego reakcja była odpowiedzią na aresztowanie założycieli Samourai Wallet, co wywołało obawy w społeczności kryptowalutowej dotyczące agresywnej interwencji rządu USA w branżę kryptowalut.

U.S. Department of Justice aresztował 24 kwietnia Keonne’a Rodrigueza i Williama Hilla, CEO i dyrektora technicznego Samourai Wallet. Każdy z nich stoi przed zarzutem spisku w celu prania brudnych pieniędzy oraz prowadzenia niezarejestrowanej działalności przekazywania pieniędzy.

Ki Young Ju wyraził swoje zaniepokojenie aresztowaniem, podkreślając, że prywatność jest fundamentalną zasadą web3.

Znany kryptolider Edward Snowden wyraził podobne poglądy, krytykując aresztowanie założycieli Samourai Wallet i sugerując, że prywatność finansowa powinna być domyślnie chroniona.

Departament Sprawiedliwości kolejny raz skrytykował deweloperów aplikacji przywracających prywatność finansową. Rozwiązaniem jest uczynienie pieniędzy prywatnymi domyślnie. Prywatność nie może być „wyjątkowa”, w przeciwnym razie stanie się przestępstwem.

Regulatory amerykańskie często zwracają uwagę na technologie zachowujące prywatność, takie jak mieszanie kryptowalut. DOJ wcześniej w 2023 roku oskarżył deweloperów usługi mieszania kryptowalut Tornado Cash o pranie brudnych pieniędzy, naruszenia sankcji i prowadzenie niezarejestrowanej działalności przekazywania pieniędzy. FBI natomiast ostrzegł Amerykanów przed korzystaniem z niezarejestrowanych usług przekazywania pieniędzy w kryptowalutach – narzędzi do zachowania prywatności opartych na inteligentnych kontraktach. Organ ten zalecił obywatelom korzystanie tylko z zarejestrowanych przedsiębiorstw świadczących usługi finansowe związane z kryptowalutami, które przestrzegają obowiązujących przepisów w zakresie identyfikacji klientów i przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.