SEC ostrzega Robinhood – co to oznacza dla platformy inwestycyjnej?

Firma Robinhood znalazła się w tarapatach z SEC w ten weekend po otrzymaniu Wells Notice od federalnej agencji w ramach działań mających na celu regulację rynku kryptowalut. Notice stanowi o poważnych kłopotach prawnych dla firm w sektorze kryptowalut.

W oświadczeniu złożonym w poniedziałek, Robinhood poinformował o otrzymaniu Wells Notice od SEC, dotyczącego naruszeń przepisów dotyczących giełd i depozytariuszy papierów wartościowych. Z dokumentów sądowych wynika, że firma otrzymała również wiele „śledczych wezwań” od regulatora USA, dotyczących listowania kryptowalut, przechowywania kryptowalut i funkcjonowania platformy.

Po wiele lat prób pracy z SEC w sprawie jasności regulacyjnej, Robinhood z niezadowoleniem odniósł się do decyzji agencji o wydaniu Wells Notice związanych z działalnością kryptowalutową firmy w USA. Firma uważa, że aktywa notowane na jej platformie nie są papierami wartościowymi i oczekuje konstruktywnej współpracy z SEC w tej sprawie.

Informacje o środkach regulacyjnych spadły na tle debiutu wyników finansowych Robinhood w środę, co spowodowało ponad 5% spadek wartości akcji firmy i niepokój inwestorów. SEC pod przewodnictwem kontrowersyjnego Gary’ego Genslera została skrytykowana za podejście do regulacji aktywów cyfrowych poprzez środki przymusu, a Wells Notice wysłany do Robinhood to kolejny przypadek ostrzeżenia wysłanego do firm w sektorze kryptowalut i może sygnalizować zaostrzenie regulacji aktywów cyfrowych w najbliższych miesiącach.