Portfel Bitcoin ożywa po ponad dekadzie braku aktywności

Bitcoinowy portfel stał się ponownie aktywny po 10 latach uśpienia, transferując 687,33 BTC na nieujawnione adresy portfeli. Wywołało to spekulacje o wyprzedaży w społeczności kryptowalut.

Według Whale Alert, tracker’a blockchain oraz platformy analitycznej, wieloryb Bitcoin przeniósł 43,893 miliona dolarów w BTC na dwa adresy portfeli.

Wieloryby kryptowalutowe niepostrzeżenie wracają do życia, co zauważono w przypadku portfela zawierającego 687 BTC. Transakcje opiewały na 625,42 BTC o wartości 41 milionów dolarów oraz 61,9 BTC warte około 2,89 miliona dolarów.

Portfel Bitcoin aktywował się ponownie po otrzymaniu kryptowaluty w 2014 roku, gdy jej wartość była na poziomie 917 dolarów za monetę. Obecnie 1 BTC kosztuje 63,8 tysiąca dolarów, co oznacza niesamowity zysk 6,875%.

Nie jest to pierwszy przypadek przebudzenia Bitcoinowych wielorybów, które przeprowadzają gigantyczne transfery po latach stagnacji. Ostatnio podobną aktywność wykazał portfel zawierający 1,005 BTC wydobytych w 2010 roku, który w sierpniu 2023 roku przeniósł dawno nieużywane monety na nowe adresy w serii transakcji.

Obawy o możliwą wyprzedaż pojawiły się po nagłym aktywowaniu tego zaspanego portfela Bitcoin. Wiele osób spekuluje, że wieloryb może postanowić zbyć dużą część posiadanych BTC w związku z niedawnymi wahaniami cen kryptowaluty.

Z kolei wzrost ilości nieużywanych portfeli można przypisać historii cenowej Bitcoina. Na początku był praktycznie bezwartościowy, przekraczając symboliczną granicę 1 dolara dopiero w 2011 roku. W rezultacie wielu osób, które otrzymały Bitcoina, mogło o nim zapomnieć lub nie zabezpieczyć prywatnych kluczy dostępu do portfela. Surowe dane z Chainalysis sugerują, że stare portfele będą stopniowo, lecz powoli, aktywować się, aż do ustabilizowania się liczby utraconych Bitcoinów, szacowanej na około 1,5 miliona monet.