Dziedzic biżuterii Cartiera aresztowany za pranie pieniędzy przy użyciu kryptowalut.

Dziedzic imperium Cartier został aresztowany przez amerykański Departament Sprawiedliwości za pranie brudnych pieniędzy przy użyciu stabilnej kryptowaluty USDT. Maximilien de Hoop Cartier, potomek założyciela luksusowej firmy jubilerskiej Cartier, miał współpracować z kolumbijskim kartelem narkotykowym, importując 100 kilogramów kokainy i praniem setek milionów dolarów głównie poprzez transakcje USDT poza giełdą.

Według zarzutów, Cartier rzekomo wykorzystywał firmy-łupiny, prezentując je instytucjom finansowym jako legalne przedsiębiorstwa zajmujące się oprogramowaniem i technologią, a następnie używał kont tych firm jako niezarejestrowanych przesyłających pieniądze.

Zarzuty wobec Cartiera obejmują operowanie niezarejestrowanym przekazującym pieniądze, transakcje na rzecz majątku pochodzącego z działalności nielegalnej, pranie pieniędzy oraz spisek w celu prania pieniędzy.

Stabilne kryptowaluty, takie jak USDT, mogą być wykorzystywane do prania brudnych pieniędzy ze względu na ich relatywną stabilność w porównaniu z innymi kryptowalutami, co sprawia, że są odpowiednie do przechowywania i transferu środków bez zmienności cen aktywów, takich jak Bitcoin. Jednocześnie pseudonimowy charakter transakcji kryptowalutowych może sprawić, że będzie trudno namierzyć źródło i cel funduszy.

Aresztowanie Cartiera w związku z rzekomym uczestnictwem w praniu pieniędzy przy użyciu USDT następuje w momencie, gdy Tether podejmuje wysiłki w celu poprawy monitorowania transakcji stabilnej kryptowaluty. W odpowiedzi na raport ONZ, który nazwał USDT kryptowalutą wybieraną przez pralnię pieniędzy, Tether ogłosił partnerstwo z Chainalysis w celu uruchomienia narzędzi monitorowania i analizy mających na celu identyfikację portfeli mogących stanowić ryzyko lub być związane z nielegalnymi bądź sankcjonowanymi adresami.