Kryptowaluty wykluczone z nowego przepisu dotyczącego darowizn w Korei Południowej

Koreańscy urzędnicy zapowiedzieli wykluczenie kryptowalut, w tym Bitcoina, z nowelizacji ustawy dotyczącej darowizn, ogłaszając decyzję 5 maja. Resort Spraw Wewnętrznych i Bezpieczeństwa chciał rozszerzyć zakres dopuszczalnych darowizn, ale ostatecznie zdecydował się nie zezwalać obywatelom na przekazywanie środków wirtualnych.

Planowane zmiany w wykonaniu rozporządzenia dotyczącego zbierania i wykorzystywania darowizn mają na celu umożliwienie obywatelom przekazywania różnych alternatywnych środków pieniężnych na cele charytatywne. Obejmować to będzie m.in. punkty lojalności od gigantów technologicznych takich jak Naver, vouchery upominkowe do sklepów, akcje giełdowe oraz lokalne stablecoiny i e-vouchery oparte na technologii blockchain.

Ministerstwo planuje także poszerzyć zakres platform do przekazywania darowizn, z zielonym światłem dla większej liczby opcji wpłat online. Umożliwi obywatelom korzystanie z technologii związanych z systemami automatycznej odpowiedzi (ARS) podczas dokonywania przelewów na cele charytatywne.

Decyzja o wykluczeniu kryptowalut z nowej ustawy może wpłynąć negatywnie nie tylko na entuzjastów kryptowalut, lecz także na pożytki publiczne w Korei Południowej. Dotychczasowa polityka blokowała organizacjom charytatywnym akceptowanie wpłat w formie kryptowalut, co skutkowało koniecznością współpracy z krajowymi giełdami.

W ostatnich latach zaobserwowano wzrost popularności przekazywania darowizn w postaci kryptowalut w Korei Południowej. Wspomniane donacje dotarły m.in. do ofiar trzęsień ziemi w Turcji i Syrii czy osób poszkodowanych podczas wojny na Ukrainie. Pomimo rosnącego zainteresowania kryptowalutami jako forma wsparcia charytatywnego, koreańskie ustawodawstwo stwarza przeszkody w ich przyjmowaniu przez organizacje dobroczynne.