Szczytowa szefowa IRS przewiduje wzrost przypadków uchylania się od podatku w dziedzinie kryptowalut w tym roku

Guy Ficco, szef dochodzeń kryminalnych w Internal Revenue Service (IRS), ostrzega, że agencja przygotowuje się na znaczący wzrost przypadków związanych z unikaniem podatków związanym z kryptowalutami w tym sezonie podatkowym.

W wywiadzie dla CNBC na wydarzeniu Chainalysis Links w Nowym Jorku Ficco wyraził obawy dotyczące rosnącej liczby przestępstw podatkowych związanych z aktywami cyfrowymi i kryptowalutami. Szef IRS stwierdził, że agencja jest w pełni przygotowana, by stawić czoła unikaniu podatków.

Według Ficco, kryptowaluty brały udział w dochodzeniach IRS od lat, zazwyczaj jako część większych spraw oszustw, w tym oszustw, malwersacji i prania brudnych pieniędzy.

Szef dochodzeń kryminalnych również wskazał, że IRS współpracuje z firmami blockchain, takimi jak Chainalysis, aby ulepszyć dochodzenia w sprawach unikania podatków związanych z kryptowalutami.

Współpraca ta, zaprezentowana podczas wydarzenia Chainalysis Links, dostarcza niezbędnych narzędzi do analizy skomplikowanych transakcji kryptowalutowych, stanowiąc kluczową część strategii agencji w śledzeniu przepływów finansowych. Agenci IRS używają narzędzi Chainalysis do rozwiązania problemu nieprzejrzystości w posiadaniu kryptowalut, odkrywając istotne szczegóły dla dochodzeń. Ta technologia pomaga efektywniej wykrywać i zwalczać naruszenia podatkowe.

Guy Ficco podkreślił również, że kryptowaluty brały udział w niektórych z największych przejęć majątku dokonywanych kiedykolwiek przez rząd Stanów Zjednoczonych, a dywizja dochodzeń kryminalnych IRS stanowiła w ostatnich latach pioniera tych działań.

Podatkowe zeznania za rok 2023 należy złożyć do 15 kwietnia.