Kenia wyznacza Marathon Digital na konsultanta ds. kryptowalut i zapotrzebowania energetycznego dla kopania.

Kenijski prezydent William Ruto ogłosił znaczącą zmianę polityki kraju w podejściu do kryptowalut 3 maja, ujawniając, że jego rząd mianował amerykańską firmę zajmującą się wydobyciem Bitcoina, Marathon Digital, na swojego konsultanta.

Ten krok sygnalizuje odejście od dotychczasowego stanowiska Banku Centralnego Kenii (CBK) i innych instytucji rządowych, które wcześniej były zdecydowanie przeciwne kryptowalutom.

Podczas Szczytu Biznesowego AMCHAM ogłoszono współpracę Marathon Digital z rządem Kenii, gdzie obecni byli znaczący przedstawiciele, tak jak Sekretarz Handlu Stanów Zjednoczonych Gina Raimondo czy Sekretarz ds. Inwestycji i Handlu w Kenii Rebecca Miano.

Prezydent Ruto wyjaśnił, że Marathon Digital będzie współpracować z Ministerstwem Skarbu i Ministerstwem Energii, aby zająć się wymaganiami energetycznymi związanymi z wydobyciem kryptowalut.

Decyzja Ruto różni się od dotychczasowego ostrożnego podejścia do kryptowalut, które było reprezentowane przez instytucje takie jak CBK za czasów byłego gubernatora Patricka Njoroge. Po erze Njoroge, władze Kenii wykazały gotowość do zbadania regulacji kryptowalut, zamiast całkowitego zakazu. Wspólne starania z organizacjami takimi jak Kenijskie Stowarzyszenie Blockchain zostały podjęte w celu opracowania ram regulacyjnych.

Inicjatywy w zakresie regulacji kryptowalut w Kenii stanowią ważny krok naprzód, a multiagencjonalny zespół rządowy, w tym Bank Centralny, zostanie powołany do zajęcia się sprawą. Ostatnie decyzje legislacyjne w Kenii w zakresie opodatkowania giełd kryptowalut i portfeli, porównywalne do transakcji bankowych, pokazują zmianę podejścia wobec tego sektora. Rząd Kenii jest coraz bardziej zaangażowany w kontrolę i regulację kryptowalut, starając się zaradzić ryzyku prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu związanego z wirtualnymi aktywami.