Hongkong zamierza zatwierdzić ETF-y na Bitcoina i Ether już w najbliższy poniedziałek

Hongkong zamierza zatwierdzić Bitcoin i Ether ETF-y już w najbliższy poniedziałek – tak twierdzą źródła zbliżone do tematu. To ogromny krok dla branży kryptowalut w regionie. Harvest Fund Management wraz z Bosera Asset Management oraz HashKey Capital spodziewają się uzyskania zgody na swoje żądania dotyczące spotowych ETF-ów Bitcoin i Ether.

ETF-y powinny otrzymać zielone światło od Komisji Papierów Wartościowych i Terminów do końca kwietnia. Wiadomo także, że SFC współpracuje z Hong Kong Exchanges & Clearing Ltd w celu finalizacji procesu zatwierdzenia. Pomimo braku dokładnego harmonogramu, zasoby wskazują na możliwe początkowe zatwierdzenia już w najbliższy poniedziałek.

Regulatorzy z tych miast już zatwierdzili uruchomienie ETF-ów opartych na kryptowalutach. CSOP Ether Futures, Samsung Bitcoin Futures i CSOP Bitcoin Futures obecnie łącznie osiągają wartość szacowaną na 170 milionów dolarów.

ETF-y Bitcoin wykazują silny napływ środków od momentu rozpoczęcia działalności. Od początku roku przyczyniły się do odrodzenia rynków kryptowalut. Do połowy kwietnia całkowite aktywa pod zarządzaniem dla 11 ETF-ów mają osiągnąć rekordowe 73 miliardy dolarów, z 59 miliardami dolarów już pozyskanymi. Przepływy netto do Blackrock’s iShares Bitcoin Trust przekroczyły 15 miliardów dolarów w zaledwie trzy miesiące.

Z początkiem tego tygodnia Harvest spodziewał się uzyskania zgody na uruchomienie spotowego ETF-a Bitcoin w mieście. Zarówno Harvest, jak i China Asset Management otrzymały zgodę od SFC na świadczenie usług zarządzania funduszami z aktywami wirtualnymi 9 kwietnia.

Julia Leung, zastępca dyrektora generalna ds. pośredników w SFC, oświadczyła, że regulator „aktywnie dąży do utworzenia reżimu zatwierdzającego ETF-y, które zapewniają inwestorom gwarancje dotyczące przepływu aktywów wirtualnych”. Pomimo problemów z licencjonowaniem giełdy kryptowalut JPEX, władze wciąż mają ambitne plany wsparcia przedsiębiorców kryptowalutowych, mając nadzieję przywrócić reputację miasta jako globalnego centrum biznesowego.