Strona główna » Kreacja NFT MetaBirkins wykluczona z wystawy w muzeum po pozwie Hermèsa.
Kreacja NFT MetaBirkins wykluczona z wystawy w muzeum po pozwie Hermèsa.

Kreacja NFT MetaBirkins wykluczona z wystawy w muzeum po pozwie Hermèsa.

Mason Rothschild, artysta stojący za kontrowersyjnym projektem MetaBirkins NFT, został zbanowany od prezentowania prac na wystawie muzealnej w muzeum Spritmuseum z siedzibą w Sztokholmie, po tym jak marka Hermès wygrała proces o znak towarowy przeciwko niemu, wynika z dokumentów sądowych z 13 marca.

### MetaBirkins NFT w Muzeum Spritmuseum wzbudza „głębokie obawy”, mówi sędzia

Rothschild (znany także jako Sonny Estival) został uznany za odpowiedzialnego za naruszenie praw autorskich w zeszłym miesiącu po tym, jak francuski dom mody Hermès pozwał go w związku z projektem MetaBirkins NFT.

Rothschild twierdził, że jego projekt, przedstawiający ikoniczną torbę Birkin marki Hermès na NFT-ach, mieścił się w jego prawach do tworzenia.

W czerwcu Hermès uzyskał stały zakaz dla artysty cyfrowego, co efektywnie zabroniło mu używania znaku towarowego firmy w swojej twórczości.

MetaBirkins: Kolekcja Pierwsza

Już dostępna na stronie @rarible https://t.co/G2GNpF431k pic.twitter.com/GR3xiDPgyZ

— MetaBirkins (@MetaBirkins) 1 stycznia 2022

W styczniu Rothschild próbował dowiedzieć się, czy mógłby nadal prezentować MetaBirkins w szwedzkim muzeum Spritmuseum, biorąc pod uwagę zakres zakazu.

Zgodnie z informacjami z ArtNet News, muzeum Skritmuseum skontaktowało się z Rothschildem pod koniec 2023 roku, aby omówić możliwość wystawienia MetaBirkins NFT na ekranie w muzeum. Zarówno kuratorka muzeum Mia Sundberg, jak i krytyk sztuki Blake Gopnik zostali wezwani do złożenia zeznań.

Według dokumentów sądowych z 13 marca sędzia Jed S. Rakoff z sądu Południowego Okręgu Nowego Jorku odrzucił prośbę Rothschilda, powołując się na „głębokie obawy” dotyczące problemów związanych ze znakiem towarowym, jakie mogłaby stworzyć wystawa.

### Naruszenie praw autorskich czy bezpodstawne roszczenia?

Sprawa ta otworzyła interesujący dialog na temat prawnych praw w przestrzeni Web3, z kluczowymi graczami w branży kryptowalut, takimi jak Izba Handlu Cyfrowego, która złożyła memoriał w sprawie Hermès przed werdyktem w lutym.

„Fakt, że firma oferuje swoje produkty w przestrzeni cyfrowej, nie powinien skutkować tym, że te produkty lub ta firma otrzymają mniejszą ochronę znaku towarowego niż produkty fizyczne sprzedawane w realnym świecie,” stwierdziła Izba Handlu Cyfrowego, twierdząc, że sprawa ta może „ustalić precedens dla całej gospodarki cyfrowej.”

Po ogłoszeniu pozwu w styczniu 2022 roku, Rothschild stanął w obronie MetaBirkins NFT, określając zarzuty Hermès jako „bezpodstawne”.

„Nie tworzę ani nie sprzedaję fałszywych toreb Birkin,” powiedział Rothschild w oświadczeniu. „Stworzyłem prace, które przedstawiają wymyślne, pokryte futrem torebki Birkin.”

Rothschild zobowiązany do zapłaty znacznych opłat w ramach odszkodowania

Oprócz naruszenia znaku towarowego, Rothschild został uznany za winnego osłabienia znaku towarowego i cybersquattingu, czyli praktyki rejestracji nazw domen bardzo podobnych do istniejących podmiotów i znaków towarowych.

Rothschild został zobowiązany do zapłacenia 133 000 dolarów tytułem odszkodowania oraz 23 000 dolarów z tytułu cybersquattingu.

Cryptonews skontaktował się z muzeum Spritmuseum w celu uzyskania komentarza, ale nie otrzymał odpowiedzi przed opublikowaniem artykułu.

Post Masona Rothschilda pod tytułem „Twórca MetaBirkins NFT pozbawiony możliwości prezentacji w muzeum po procesie z Hermèsem” pochodzi z Cryptonews.

Scroll to Top