Policja w Korei Południowej przeszukuje biura Winnerz w związku z zarzutami o oszustwo związanym z kryptowalutą.

Południowokoreańska policja dokonała nalotu na biura platformy blockchain związaną z tematyką sportową Winnerz w ramach śledztwa dotyczącego zarzutów, że ich token WNZ to „oszukańcza moneta”. Według informacji gazety Money Today, jednostka ds. zadań kryminalnych Korei Południowej ogłosiła 16 kwietnia, że przeprowadziła przeszukania i zabezpieczyła dowody z dwóch lokalizacji. Policja przeprowadziła nalot na biuro Winnerz w dzielnicy Gangnam w Seulu oraz mieszkanie byłego dyrektora generalnego Winnerz, Choi Seung-jeonga, 1 kwietnia. Decyzję o przeszukaniu wydał sąd na podejrzenie o oszustwo i przymus zgodnie z ustawą o Zaostrzonym Karaniu Określonych Przestępstw Gospodarczych.

Kilku południowokoreańskich celebrytów, gwiazd sportu i osobistości mediów społecznościowych w ostatnich miesiącach zaprzeczyło powiązaniom z Choi i Winnerz. Wszystko zaczęło się od anonimowego postu, w którym grupa inwestorów oskarżyła Winnerz o prowadzenie operacji „oszustwa wielopoziomowego” 2 lutego. Post ten wywołał kontrowersje dotyczące zarówno Winnerz, jak i Choina, a także wznowił dyskusję na temat tokena o nazwie Golden Goal (GDG), który niektórzy uważają za „oszukańczą monetę”. WNZ został wymieniony na zagranicznych giełdach kryptowalut. Niemniej jednak, kilku inwestorów z Południowej Korei złożyło skargi na token do regulacyjnej Komisji Usług Finansowych (FSC). FSC przekazał sprawę policji, która prowadzi śledztwo w związku z dwoma innymi skargami związanymi z WNZ, niezależnie od wniosku FSC.

Niedawno funkcjonariusze aresztowali CEO Golden Goal o nazwisku Kim i oskarżyli go o przestępstwa związane z oszustwem. Jednocześnie jednostka ds. śledztw dot. wirtualnych aktywów Prokuratury Okręgowej Południowego Seulu rozpoczęła dochodzenie w sprawie Choina w związku z zarzutami o oszustwo. Ceny WNZ wydają się być pod wpływem informacji o przejęciu. Gwiazdy K-popu, takie jak Choi Si-won z grupy Super Junior i Cho Hyun-young z byłej grupy Rainbow, w połowie lutego zaprzeczyły jakimkolwiek związkom z „Kontrowersją o monetę Winnerz”.