Kontrowersje wokół przemieszczania tokenów i aktualizacji protokołu STFIL w związku z dochodzeniem chińskiej policji.

Chińskie władze rozpoczęły dochodzenie w sprawie głównego zespołu technicznego odpowiedzialnego za zarządzanie protokołem STFIL, działającego na sieci Filecoin. Projekt poinformował, że znaczna ilość tokenów Filecoin została przeniesiona na nieznany adres, który obecnie zawiera około 23 miliony dolarów w FIL.

Informacje wskazują, że dochodzenie zostało zaostrzone po tajemniczym przeniesieniu tokenów FIL znajdujących się na platformie STFIL na zewnętrzny adres. Zespół zdradził, że tokeny Filecoin z platformy zostały przeniesione na zewnętrzny adres w zeszłym tygodniu, podczas zatrzymania członków głównego zespołu technicznego.

STFIL działa jako protokół płynnego stakingu na platformie Filecoin, umożliwiając użytkownikom zarabianie nagród za staking na swoich tokenach FIL, jednocześnie wykorzystując je w zdecentralizowanych finansach (DeFi) poprzez otrzymywanie płynnych tokenów stakingowych (LSTs) w zamian za ich depozyty. Wartość całkowita zablokowanych środków znacząco spadła, wynosząc obecnie 40 milionów dolarów – to niemal 60% spadek od początku kwietnia.

Mimo tych niepokojących wydarzeń, token Filecoin wykazał odporność. FIL osiągnął siedmiodniowy szczyt na poziomie 9,32 dolarów 9 kwietnia, a obecnie handluje się w okolicach 9,12 dolarów. Warto odnotować, że w 2021 roku chińskie władze zintensyfikowały działania przeciwko podmiotom związanych z ekosystemem Filecoin, m.in. poprzez zatrzymanie 62 milionów dolarów u jednego z górników Filecoin.