Prawnicy SEC poddają się krytyce w sprawie kryptowalut DEBT Box – rezygnują.

Dwaj prawnicy z Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Michael Welsh i Joseph Watkins, złożyli rezygnację 22 kwietnia po nałożeniu sankcji przez federalnego sędziego oraz surowej krytyce dotyczącej sposobu postępowania agencji regulacyjnej w sprawie związanej z kryptowalutami.

Według informacji ze źródeł bliskich sprawie, Welsh i Watkins zrezygnowali po tym, jak urzędnik SEC poinformował ich, że staną przed zwolnieniem, jeśli postanowiliby pozostać. Prawnicy prowadzili sprawę SEC przeciwko Digital Licensing Inc., platformie kryptowalutowej znanej jako DEBT Box.

Sąd federalny w Salt Lake City nadzorujący sprawę skrytykował pozew przeciwko DEBT Box, oskarżając agencję o fałszywe oświadczenia, wprowadzanie w błąd i brak dowodów. W marcu sędzia nałożył na SEC sankcje za to, co uznał za „rażące nadużycie władzy”, co skłoniło szefa egzekutywy SEC do przeprosin za błędy agencji.

Komisja zarzuciła DEBT Boxowi i jego kierownictwu oszustwo na co najmniej 50 milionów dolarów w lipcu 2023 r., co doprowadziło do zamrożenia aktywów firmy i powołania nadzorcy. Jednakże decyzja o zamrożeniu aktywów została unieważniona po odkryciu potencjalnie fałszywych i wprowadzających w błąd oświadczeń ze strony SEC. W wyniku decyzji sędziego, SEC został zobowiązany do pokrycia części opłat adwokackich DEBT Box.

Sprawa DEBT Box nabrała nieoczekiwanego obrotu. Pozwani podważyli zarzuty Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), twierdząc, że regulator przedstawił mylne fakty, aby uzyskać tymczasowy nakaz zamrożenia aktywów platformy kryptowalutowej.

W reakcji na zarzuty pozwanych, sędzia Robert Shelby wezwał SEC do uzasadnienia swoich działań. Pomimo uznania przez prawników SEC błędów w podejściu, apelowali oni do sędziego o powstrzymanie się od nałożenia formalnych sankcji.

W styczniu SEC wycofał pozew w obliczu narastającej krytyki. Sędzia Shelby odmówił jednak odrzucenia sprawy „bez możliwości ponownego wniesienia”, co uniemożliwiło SEC ponowne złożenie pozwu w przyszłości.