Większość młodych Koreańczyków traci wiarę w krajowy system emerytalny, jak wykazało nowe badanie – wielu uważa, że kryptowaluty i akcje stanowią lepszą alternatywę.
Badanie wykazało, że ponad trzy czwarte osób w wieku 20-39 lat „nie ufa” państwowym emeryturom.
Ponad połowa respondentów, którzy stwierdzili, że sami planują swoje emerytury, twierdziła, że buduje swoje fundusze emerytalne za pomocą akcji i kryptowalut.
Według doniesień Chungnam Ilbo, badanie przeprowadził Koreański Instytut Polityki Kobiet.
Instytut rozmawiał z 1 152 osobami w lipcu 2023 roku. Wszyscy respondenci mieli „wiek 20-30 lat”.
Prawie 90% respondentów powiedziało, że ich obawy dotyczące emerytur wynikają z „zmartwień związanych ze wzrostem składek ubezpieczeniowych z powodu spadku liczby ludności.”
To doprowadziło do tego, że wiele osób zaczęło kwestionować, jak Narodowy Fundusz Emerytalny (NPS) będzie w stanie wypłacać emerytury w przyszłości.
Ponad 86% respondentów powiedziało również, że uważają, iż otrzymają zbyt małą kwotę pieniędzy z NPS w przyszłości.
Podczas gdy wielu mówiło o wyborze mixu oszczędności gotówkowych i programów emerytalnych, ponad 52% stwierdziło, że dokonują „inwestycji w akcje, obligacje, fundusze i kryptowaluty”. Młodzi Koreańczycy coraz bardziej przyjmują kryptowaluty. Dla nich inwestowanie w kryptowaluty nie jest już opcją. Jednakże, w miarę jak młodzi Koreańczycy tracą wiarę w państwowe emerytury, zwiększone przyjęcie kryptowalut wśród młodych ludzi wydaje się również mieć swoją ciemną stronę. Sąd Bankructwa w Seulu wielokrotnie ostrzegał przed wzrostem roszczeń o „rehabilitację” przed bankructwem wśród osób w wieku 20-29 lat. Sud twierdził, że wzrost aplikacji o „rehabilitację” o 31% rok do roku wynika ze wzrostu „inwestycji w kryptowaluty” i „zakupów na rynku akcji” wśród młodych ludzi.