Ataki phishingowe na kryptowaluty „powszechne” w Korei Południowej – raport

Ataki phishingowe związane z kryptowalutami stały się „rozpowszechnione” w Korei Południowej, donosi raport, a główny regulator finansowy ma podjąć działania.

Według Namdo Ilbo, Koreańska Służba Nadzoru Finansowego (FSS) będzie współpracować z największymi giełdami kryptowalut w kraju, aby stworzyć materiały promocyjne. Regulator chce zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat powszechnych oszustw związanych z kryptowalutami.

Ataki phishingowe w świecie kryptowalut – FSS przygotowuje reakcję

FSS ogłosił plany opublikowania „kolekcji przypadków” oraz „wskazówek”, mających pomóc obywatelom identyfikować i unikać oszustw związanych z kryptowalutami.

Regulator poinformował, że kolekcja przypadków zawiera analizę 2209 raportów ataków phishingowych związanych z kryptowalutami zgłoszonych od stycznia do kwietnia.

Dane pokazują, że grupy dyskusyjne na aplikacjach chatów stały się kolebką szemranych schematów phishingowych związanych z kryptowalutami.

Policja zlikwidowała w ostatnich latach wiele grup operujących oszustwa typu „reading rooms”.

Fałszywe giełdy celują w koreańskich entuzjastów kryptowalut

Z kolei 19% przypadków dotyczyło „niezarejestrowanych” lub fikcyjnych giełd kryptowalut.

Regulator wyjaśnił, że zidentyfikował siedem głównych motywów w najnowszym raporcie phishingowym, tj. nakłanianie ofiar do wysyłania monet na fałszywe giełdy kryptowalut, oszustwa miłosne, fałszywe zamrożenia tokenów, oszustwa związane z NFT, oszustwa polegające na podszywaniu się oszustów pod pracowników giełd kryptowalut oraz oszustwa pochodzące z grup dyskusyjnych na aplikacjach chatów.

Korea Południowa jest centrum globalnego wzrostu kryptowalut, a jedna giełda dominuje na lokalnym rynku. Organizacje rządowe w Japonii również ostrzegają przed tego typu praktykami. Kompleksy mieszkaniowe, takie jak starsi ludzie, są szczególnie narażone na ryzyko – powiedział rzecznik FSS.