Senatorowie Warren i Cassidy dążą do działania przeciwko wykorzystaniu kryptowalut w handlu dziecięcą pornografią.

Skrupulatne działania mające na celu ograniczenie wykorzystania kryptowalut w handlu materiałami związanymi z seksualnym wykorzystaniem dzieci (CSAM) są realizowane w Stanach Zjednoczonych pod przewodnictwem senatorów Elizabeth Warren i Billa Cassidya.

Senatorowie apelują do Departamentu Sprawiedliwości i Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego o zwiększenie wysiłków w zwalczaniu użycia kryptowalut jako formy płatności w dystrybucji materiałów dotyczących wykorzystania seksualnego dzieci online, zauważając wzrost problemu.

W liście skierowanym do prokuratora generalnego Merricka Garlanda oraz sekretarza bezpieczeństwa krajowego Alejandro Mayorkasa, senatorowie wyrazili obawy dotyczące anonimowości zapewnianej przez transakcje kryptowalutowe. Argumentują, że taka anonimowość ułatwia unikanie ścigania przez organy ścigania osób zaangażowanych w handel materiałami CSAM.

Wspierani danymi z Financial Crime Enforcement Network Departamentu Skarbu USA, Chainalysis oraz Internet Watch Foundation, podkreślili wzrost wykorzystania kryptowalut w nielegalnych transakcjach związanych z CSAM.

Senatorowie zwrócili uwagę na metody stosowane przez osoby zaangażowane w handel CSAM w celu ukrycia swoich działań, w tym korzystanie z usług mieszania kryptowalut i bankomatów w celu zakamuflowania pochodzenia środków.

Badanie Chainalysis ujawniło, że sprzedawcy takich materiałów wykorzystują „miksery” i „kryptowaluty prywatności”, takie jak Monero, do prania zysków i unikania śledztwa organów ścigania. Dodatkowo, dzisiaj zauważalny jest wzrost aktywności wśród instytucji umożliwiających konwersję Monero w ostatnich latach.

Warren i Cassidy podkreślają powagę problemu, akcentując, że kryptowaluty są najczęstszą formą płatności dla sprawców wykorzystania seksualnego dzieci oraz ich eksploatacji. Aby skłonić do działań, senatorowie poprosili DOJ i DHS o ujawnienie wyników swoich badań nad rolą kryptowalut w problemie CSAM, ustalając termin odpowiedzi do 10 maja.