Twórca Bitcoin Core twierdzi, że protokół Runes wykorzystuje wadę projektową łańcucha bloków Bitcoina.

Deweloper Bitcoin Core, Luke Dashjr, skrytykował protokół Runes w swoim wpisie na forum X, sugerując, że wykorzystuje on fundamentalną wadę projektową w sieci blockchain Bitcoina.

Dashjr podkreślił w swoim poście kontrastowy charakter Inskrypcji Porządkowych i protokołu Runes w ich interakcjach z siecią.

Inspekcja Porządkowa wykorzystuje podatności.

Runes jedynie wykorzystują wady projektowe.

Dashjr wyjaśnił, że Inspekcje Porządkowe wykorzystują podatności w Bitcoin Core, podczas gdy protokół Runes działa w ramach istniejącej struktury wad projektowych sieci.

Po wprowadzeniu Inspekcji Porządkowych w zeszłym roku nastąpiło wejście Bitcoina na rynek NFT, co wzbudziło duże zainteresowanie w społeczności kryptowalut.

Z drugiej strony, Runes są tokenami zamiennymi wprowadzonymi w dniu zakończenia czwartego halvingu Bitcoina.

Po ich uruchomieniu te tokeny spowodowały znaczącą zatorowość sieci, prowadząc do gwałtownego wzrostu opłat transakcyjnych.

Dashjr od dawna krytykuje oba typy aktywów, argumentując, że odbiegają one od podstawowych zasad Bitcoina i przyczyniają się do spamu na blockchainie.

W odpowiedzi na swoje przeciwdziałanie Runes, Dashjr zaproponował metody filtrowania transakcji związanych z protokołem.

Zasugerował dostosowanie ustawienia „datacarriersize” w pliku bitcoin.conf do zera, co efektywnie zablokowałoby spam Runes. Jednak wstępne sygnały wskazują, że górnicy nie stosują się do tej rady.