Jednostka kryptowalutowa Block Jacka Dorseya pod nadzorem za praktyki zgodności: Raport

Prokuratura federalna wszczęła dochodzenie w sprawie spółki finansowej Block, założonej przez Jacka Dorseya, jednego z założycieli Twittera. Dochodzenie koncentruje się na rzekomych uchybieniach w przestrzeganiu przepisów w jej centralnych jednostkach, czyli Square i Cash App.

Informatorzy z bezpośrednią wiedzą na temat sprawy ujawnili, że dyskusje z byłym pracownikiem ujawniły dokumenty ukazujące różne braki w praktykach związanych z przestrzeganiem przepisów, jak podaje NBC News.

Zarzuty wobec Block obejmują niewystarczające gromadzenie informacji o klientach, przetwarzanie transakcji z udziałem krajów objętych sankcjami USA oraz ułatwianie transakcji kryptowalutowych dla grup terrorystycznych. Były pracownik twierdzi, że tysiące transakcji nie zostało zgłoszonych rządowi, jak to było wymagane.

Mimo ostrzeżeń o tych uchybieniach, Block rzekomo nie naprawił swoich procesów, co wynika z przekazanych informacji dla prokuratorów. Dystrykt Południowy Nowego Jorku, gdzie prowadzone jest śledztwo, odmówił komentarza w tej sprawie. Problemy z przestrzeganiem przepisów obejmują również jednostkę Square w Block, gdzie zidentyfikowano przypadki niewystarczającej staranności przy międzynarodowych sprzedawcach oraz niewłaściwego zwrotu zablokowanych środków za naruszenia sankcji.

Dochodzenie ma miejsce w czasie ustępowania z bloku dyrektorów, w tym Lawrence’a Summersa, byłego sekretarza skarbu USA. Summers zrezygnował w lutym, a później, w kwietniu, zrezygnowała Sharon Rothstein, co rodzi wątpliwości dotyczące sprawowania nadzoru i zarządzania korporacyjnego.

Block zanotował znaczące przychody z transakcji Bitcoin za pośrednictwem platformy Cash App w IV kwartale 2023 roku. Dzięki znacznemu wzrostowi o 90% w zysku brutto w porównaniu z poprzednim rokiem, Block zarobił 66 milionów dolarów z transakcji Bitcoin, co było efektem wzrostu średniej ceny rynkowej Bitcoin oraz wzrostu wartości jego zapasu Bitcoin. Łączna kwota sprzedaży Bitcoin wyniosła 2,52 miliarda dolarów, co oznaczało znaczący wzrost o 37% rok do roku.

Sukces Cash App w handlu kryptowalutami nadal napędza wzrost Block. W 2023 roku wygenerowano 205 milionów dolarów zysku brutto, co odzwierciedla wzrost o 31% rok do roku. Platforma przyciągnęła znaczną liczbę nowych klientów, zanotowano ponad milion nowych nabywców Bitcoin tylko w styczniu 2023 roku.

W grudniu samą platformę korzystało 20% więcej aktywnych użytkowników miesięcznie, co dało łącznie 23 miliony użytkowników, przewyższając wskaźnik wzrostu aktywności miesięcznych. Block niedawno ujawnił sukces w opracowaniu autorskiego chipa do kopania Bitcoinów o rozmiarze trzech nanometrów (3nm).