David Pan, założyciel giełdy Ace Exchange, i sześć innych osób zostali oskarżeni przez tajwański sąd 8 kwietnia o pranie brudnych pieniędzy i oszustwa związane z kryptowalutami, które w sumie wynosiły 340 milionów nowych dolarów tajwańskich (10,7 miliona dolarów).
Sąd zdecydował o skonfiskowaniu własności i innych aktywów oskarżonych o wartości 110 000 dolarów.
Pan oszukał co najmniej 162 osoby, oferując fałszywy produkt oparty na giełdach pozagiełdowych (OTC) i fikcyjnych platformach inwestycyjnych.
Pan stworzył platformę handlową offshore, która oferowała usługę portfela kryptowalutowego o nazwie „Alfred Wallet”, która miała zwabić naiwnych ofiar do przechowywania swoich środków. Kiedy fundusze zostały zdeponowane, inwestor tracił do nich dostęp.
Rewelacje pokazują, że Pan był byłym kierownikiem, który od 2022 roku nie brał udziału w codziennej działalności giełdy. Tajwan staje obecnie w obliczu wzrostu przypadków oszustw związanych z kryptowalutami i praniem brudnych pieniędzy.
W jednym z incydentów Yuting Zhang, dyrektor operacyjny tajwańskiej giełdy Bitgin, został aresztowany w listopadzie 2023 r. za rzekome zaangażowanie w sieć prania pieniędzy „Eighty-Eight Guild Hall”. Giełda była również badana przez krajową policję.
W oddzielnym przypadku 42-letni mężczyzna o nazwisku Chuang został aresztowany za oszustwa i pranie brudnych pieniędzy za pomocą bankomatów Bitcoin, które sprowadził do Tajwanu bez zgłoszenia Komisji Nadzoru Finansowego (FSC), jak wymaga tego prawo.
Komisja Nadzoru Finansowego (FSC) Tajwanu ogłosiła również plany wprowadzenia nowych przepisów dotyczących aktywów cyfrowych w kraju we wrześniu 2024 r. Takie działania są reakcją na rosnącą liczbę incydentów oszustw związanych z kryptowalutami oraz praniem pieniędzy, które zagrażają bezpieczeństwu inwestorów na Tajwanie.