Do Kwon i Terraform Labs nałożeni na karę w wysokości 5,3 miliarda dolarów przez SEC w sprawie Terra-Luna

Terraform Labs i jego założyciel, Do Kwon, stoją w obliczu poważnych problemów finansowych po tym, jak amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) złożyła pozew 19 kwietnia, żądając 5,3 miliarda dolarów grzywny w związku z wygraną komisji w sprawie cywilnej Terra-Luna przeciwko magnatowi kryptowalut.

Firma Terraform Labs i jej założyciel muszą teraz zmierzyć się z ogromnymi karami finansowymi. SEC domaga się od Kwona i Terraform Labs zapłaty niemal 4,7 miliarda dolarów wraz z odsetkami przedwyrocznymi po sprawie Terra-Luna. Dodatkowo Kwon będzie musiał zrezygnować z 100 milionów dolarów z własnych funduszy na cele kar cywilnych, podczas gdy Terraform Labs będzie musiał zapłacić odpowiednio 420 milionów dolarów.

Poza opłatami finansowymi, SEC wnioskowała również do sądu o zakazanie Kwona pełnienia funkcji dyrektora i pełnomocnika dowolnego emitenta papierów wartościowych oraz o wydanie zakazu nałożenia na obu założycieli kryptowaluty, Do Kwona i Terraform Labs.

Wiadomości o wniosku SEC przychodzą po kilkunastodniowym procesie, który uznał Kwona za odpowiedzialnego za oszustwo po załamaniu się jego algorytmicznego stablecoin, TerraUSD, oraz powiązanego z nim tokena, Luny, co spowodowało 40-miliardowy krach na rynku kryptowalut.

Jednak Kwon nie uczestniczył w tym przełomowym procesie cywilnym i pozostał złapany w Czarnogórze po skonfiskowaniu paszportu przez kraj z powodu podrabiania dokumentów podróży celem uniknięcia konsekwencji prawnych związanych z kryzysem kryptowalutowym. SEC nadal walczy o jego ekstradycję do Stanów Zjednoczonych lub do jego ojczystej Korei Południowej.