Ofiary oszustwa apelują do Chin o pomoc w odzyskaniu 4,3 mld dolarów w Bitcoinach skonfiskowanych przez policję brytyjską.

Ofiary oszustwa inwestycyjnego zaapelowały do Chin o negocjacje z rządem Wielkiej Brytanii w celu odzyskania 61 000 skonfiskowanych Bitcoinów, wartych 4,3 miliarda dolarów w momencie publikacji. Kryptowaluty te stanowią rezultat oszustwa na kwotę 6,2 miliarda dolarów przeprowadzonego między 2014 a 2017 rokiem przez chińską firmę Tianjin Lantian Gerui Electronic Technology, które skrzywdziło ponad 128 000 osób.

Brytyjski rząd został poinformowany o sytuacji, gdy były pracownik restauracji Jian Wen próbował dowiedzieć się funduszy, kupując za Bitcoiny nieruchomość wartą 30 mln dolarów. Dochodzenie, w wyniku którego przejęto 61 000 Bitcoinów o wartości 1,7 miliarda dolarów wtedy, doprowadziło do skazania Wen za pranie brudnych pieniędzy.

Po skazaniu grupa reprezentująca ofiary oszustwa wystosowała list do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chin, w którym zaapelowała o negocjacje z rządem brytyjskim w celu odzyskania skonfiskowanych środków. Podkreślono, że nie akceptują sytuacji, w której Bitcoiny zostaną zatrzymane przez brytyjskie władze i nie zostaną zwrócone poszkodowanym. Grupa ma poparcie niemal 2500 podpisów ofiar, które chcą udowodnić swój status jako „prawowici właściciele”.

Jak dotąd brytyjski rząd nie wydał oświadczenia w sprawie dalszych działań związanych z posiadaniem Bitcoinów, a Zhimin Qian nadal jest na wolności. Ofiary otrzymują wsparcie od chińskiej policji, która zwróciła część skradzionych środków. Sytuacja nadal pozostaje nierozwiązana, a poszkodowani domagają się sprawiedliwości w odzyskaniu swoich środków.