Pierwsze w Azji ETF-y na bitcoina i ethereum uruchomione w Hongkongu

Giełda papierów wartościowych w Hongkongu ogłosiła wprowadzenie nowych funduszy ETF (Exchange-Traded Funds) na bitcoina i ethereuma.

Oficjalne ogłoszenie Hong Kong Exchanges and Clearing Limited (HKEX) wyraziło radość z powitania nowych ETF-ów na bitcoina i ethereuma we wtorek, 30 kwietnia, co oznacza wprowadzenie pierwszych funduszy ETF na wirtualne aktywa (VA) w Azji.

Zainteresowanie inwestorów funduszami ETF na wirtualne aktywa wzrosło znacząco od wprowadzenia ETF-ów na wirtualne aktywa w formie kontraktów terminowych (VA Futures ETFs) pod koniec 2022 roku.

Łączny średni dzienny obrót trzema VA Futures ETF w Hongkongu w pierwszym kwartale 2024 roku wzrósł do 51,3 miliona dolarów z 8,9 miliona dolarów w poprzednim roku. Fundusze te także przyciągnęły 529 milionów dolarów nowych środków w tym samym okresie.

Giełda w Hongkongu ciągle poszerza gamę produktów notowanych (ETPs), a wśród najszybciej rozwijających się segmentów są ETF-y oraz produkty lewarowane i odwrotne (L&I Products).

Emitentami nowych ETF-ów na bitcoina i ethereuma są China Asset Management Co. (China AMC), Harvest Global Investments, Bosera International oraz HashKey Capital. Ich wprowadzenie może wpłynąć na nową rundę konkurencji ETF-owej, według poprzedniego raportu.

Od 2023 roku do pierwszego kwartału 2024 roku HKEX wprowadziła 16 nowych ETF-ów, zwiększając całkowitą liczbę ofert do 179. Planuje ona zdywersyfikować swoją ofertę produktową i poprawić swoją pozycję na rynku globalnym.