Plan MicroStrategy na wprowadzenie na rynek 1,6 miliona udziałów akcji MSTR.

Firma deweloperska MicroStrategy, odpowiedzialna za rozwój Bitcoina (BTC), może planować rozcieńczenie wartości udziałowców po wzroście cen jej akcji i obligacji konwertowalnych w ostatnich miesiącach.

Od początku roku akcje spółki MSTR wzrosły o 110% do 1440 dolarów za akcję. Jednocześnie obligacje konwertowalne wydane pod koniec 2020 roku w celu pozyskania 650 milionów dolarów teraz handlowane są za ponad trzykrotność ich wartości nominalnej, która wynosi 397,99 dolarów.

Obligacje konwertowalne to instrument dłużny, który działa jak zwykła obligacja z ustaloną stopą procentową, ale może również zostać spłacony przez emitenta w nowych akcjach, jeśli wartość ich akcji wzrośnie wystarczająco.

Według komunikatu prasowego MicroStrategy z grudnia 2020 roku, obligacje mają minimalną stopę procentową wynoszącą 0,75% i mają wygasnąć w grudniu 2025 roku.

Firma ma do wyboru dwie opcje: spłacić obligacje konwertowalne i wypłacić inwestorom 2,5 miliarda dolarów gotówką, lub pozwolić im wygasić się w 2025 roku, przekształcając się w akcje i zalewając rynek 1,63 milionem akcji.

Plany MicroStrategy dotyczące zadłużenia pozostają niejasne, ale prosta wypłata gotówki wydaje się mało prawdopodobna. W deklaracji z końca 2023 roku firma wykazała jedynie 46,8 miliona dolarów w gotówce na swoim bilansie.

Większość majątku firmy jest trzymana w Bitcoinach (BTC), których jest obecnie 214 245 warte 14,9 miliarda dolarów. Przewodniczący wykonawczy MicroStrategy, Michael Saylor, jasno oświadczył, że firma nie planuje sprzedaży żadnej ze swoich monet, potencjalnie trzymając je przez ponad 100 lat.

W zeszłym miesiącu MicroStrategy zakończyła dwie oddzielne emisje obligacji konwertowalnych, zbierając łącznie 1,4 miliarda dolarów. Wszystkie uzyskane środki z tych emisji zostały przeznaczone na zakup kolejnych Bitcoinów.