Sztuczna inteligencja wykryje pranie brudnych pieniędzy na blockchainie Bitcoina: raport firmy Elliptic

Badacze z firmy Elliptic, IBM Watson i MIT dokonali postępu w wykorzystaniu sztucznej inteligencji do identyfikacji prania brudnych pieniędzy na łańcuchu bloków Bitcoina. Ostatni raport opublikowany w środę przez Elliptic ujawnił, że naukowcy wykorzystali model uczenia głębokiego do skutecznego wykrywania przestępstw kryptowalutowych. Nowe badania zaproponowane przez Elliptic eksplorują zastosowanie sztucznej inteligencji w celu wykrywania prania pieniędzy i innych przestępstw finansowych na łańcuchu bloków.

Model sztucznej inteligencji dostrzega wzorce prania pieniędzy i identyfikuje portfele kryptowalut używane w przestępstwach. Elliptic zauważył, że w przeciwieństwie do tradycyjnych finansów, gdzie dane transakcyjne są zazwyczaj „siloed”, co sprawia, że jest to trudne, łańcuch bloków zapewnia transparentność umożliwiając zastosowanie tych technik.

Dalsze badania Elliptic podkreśliły, że model uczenia maszynowego jest trenowany do wykrywania 'podgrafów’ – łańcuchów transakcji, które są znane z reprezentowania prania pieniędzy Bitcoina. Firmy, które stosują zaawansowane narzędzia sztucznej inteligencji do testowania zbioru danych zawierającego ponad 200 milionów transakcji.

W 2023 roku pranie brudnych pieniędzy przyczyniło się do przestępczej działalności w kryptowalutach na kwotę 22,2 miliarda dolarów – wynika z raportu Chainalysis. Jednakże kwota ta stanowiła znaczący spadek w porównaniu z 31,5 miliarda dolarów zarejestrowanymi w 2022 roku. Rząd zwraca szczególną uwagę na konieczność zwiększenia w ostatnich latach nadzoru nad przepisami dotyczącymi AML.

Na przykład w tym tygodniu były dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, został skazany na cztery miesiące więzienia federalnego za naruszenie przepisów dotyczących prania pieniędzy. W innym przypadku, w zeszłym miesiącu władze USA aresztowały założycieli miksera Bitcoin Samourai w związku z zarzutami dotyczącymi prania pieniędzy. Założyciele mieli dokonać nielegalnych transakcji o łącznej wartości ponad 2 miliardów dolarów i wypracować pranie ponad 100 milionów dolarów z procederu przestępczego.